Ciężka praca fizyczna

ciężka praca fizycznaDefinicja pracy fizycznej sprowadza się do określenia jej jako czynności wykonywanych przy jednoczesnym obciążeniu układu mięśniowego oraz centralnego układu nerwowego pracownika. W tym wypadku układ nerwowy człowieka w wykonywaną pracę jest zaangażowany poprzez podejmowanie decyzji oraz dokonywanie konkretnych spostrzeżeń dotyczących pracy.

W potocznym znaczeniu mianem pracy fizycznej określa się pracę, w której występuje przewaga elementów angażujących pracę mięśni. Warto podkreślić, iż udział wysiłku umysłowego w pracy fizycznej jest zdecydowanie większy niż kilka dekad temu. Jest to spowodowane mechanizacją oraz rozwojem technologii, gdyż w dzisiejszych czasach to maszyny w głównej mierze przejmują pracę, która wymaga dużego wysiłku fizycznego.

Jeszcze kilka dekad temu tylko praca fizyczna była zaliczana do prawdziwej pracy, gdyż to właśnie ona dawała prawdziwe, mierzalne oraz materialne efekty. Zmęczenie pracą utożsamiane  było tylko i wyłącznie z wykonywaniem ciężkiej pracy fizycznej, która w żaden sposób nie mogła być porównywalna z pracą stricte umysłową.

Dokładniej sprecyzowane elementy, które definiują pracę fizyczną, zostały opracowane przez orzecznictwo ZUS, które wyodrębnia prace  bardzo lekkie, lekkie, średnio ciężkie, prace ciężkie oraz prace bardzo ciężkie. Wobec każdej kategorii podane są określone zawody, które odpowiadają odpowiednim kryteriom. Do głównych kryteriów podziału należy przede wszystkim wydatek energetyczny pracownika, który musi przeznaczyć na wykonywane przez niego obowiązki a także rodzaj i ciężar narzędzi, którymi dysponuje podczas wykonywania pracy.

Leave a comment

Your comment