Jak wyglądała codzienna praca ludzi w średniowieczu?

praca w czasach średniowiecznychPraca w czasach starożytnych uległa zdecydowanej poprawie. Duży wpływ na kondycję gospodarczą w zachodniej Europie miało zastosowanie nowoczesnych technologii. Dostrzegalne były zmiany w rolnictwie. Wykorzystanie innowacyjnych jak na tamte czasy sprzętów takich jak dwupolówka  spowodowało zwiększenie produkcji, a następstwem tego był rozwój handlu i gospodarki danego kraju. Produkcja rzemieślnicza również przeżywała swój rozkwit.  Tamtejsi rzemieślnicy udoskonalili swoje umiejętności w obróbce metali, kamienia, w tkactwie, oraz w wielu innych przydatnych dziedzinach.  Nie każdy mógł jednak pracować w tym charakterze, gdyż praca rzemieślnika wymagała od osób trudzących się tym zawodem wyjątkowych zdolności manualnych  oraz technicznych.

Różnorodność wykonywanej pracy w czasach średniowiecznych zasadniczo wpłynęła na podział zawodów na typowo miejskie oraz wiejskie.

Do pracy wykonywanej na wsi należało głównie rolnictwo.  Miasto zaś dawało zdecydowanie więcej możliwości znalezienia określonej pracy. Różnice społeczne były bardziej widoczne w miastach, to właśnie w ośrodkach miejskich doszło do sprecyzowanej specjalizacji zawodowej. Prawo do podjęcia określonej pracy zarobkowej należało tylko do wolnych obywateli.  Zaskakujące jest dla nas to, że w czasach średniowiecznych nie każdy mógł zostać kupcem, zawód ten należał do wybranych ludzi, którzy albo mieli korzenie kupieckie, albo po prostu pieniądze i wysoką pozycję społeczną.

Dobrze opłacanym zawodem w tamtych czasach był rzemieślnik budowlany oraz stolarz. Wykwalifikowany pracownik trudzący się tym zajęciem mógł otrzymać wynagrodzenie porównywalne do zarobków prawnika czy lekarza. Pracą dla wybranych była posada w urzędzie miejskim na stanowisku pisarza miejskiego. Urzędnicy nie tylko otrzymywali wysoką pensję, ale również pozapłacowe świadczenia takie jak odzież, wyżywienie, a nawet mieszkanie i opał.

Na tle przybliżonych zawodów przewrotny jest  fakt, iż wykształceni profesorzy otrzymywali tak niskie wynagrodzenia za swoją pracę, że niejednokrotnie utrzymywali się z wpłat studentów. Jak widać  praca w czasach średniowiecznych, całkowicie odbiega od naszych współczesnych wyobrażeń. Wybiórczość wykonywanych zawodów, nieadekwatne płace oraz dyskryminacja to tylko nieliczne z paradoksów, jakie ukrywa ta epoka.

Leave a comment

Your comment