Postawa człowieka wobec pracy

postawa człowieka wobec pracyPraca jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Wykonywanie określonych czynności zawodowych w znaczącym stopniu wpływa na życie oraz samopoczucie człowieka. Jednakże wielu ludzi podchodzi do swojej pracy jako do przykrej konieczności, która muszą wykonać.

Miejsce wykonywanej pracy nie dla każdego będzie spełnieniem marzeń, a wynagrodzenie nie zawsze będzie odpowiednie do wykonywanych obowiązków.

Aby dokładnie zrozumieć każde stanowisko, warto zastanowić się nad głównymi postawami wobec pracy. Pierwsza postawa wiąże się z nastawieniem punitywnym  wobec pracy. Słowo punitywny zaczerpnięte zostało z języka łacińskiego od słowa punire i oznacza karać. Postawa ta jest ściśle związana z postrzeganiem pracy jako przymusu. Nie mówimy tutaj o pracy niewolniczej, ale o legalnym zatrudnieniu pracownika, który nie jest usatysfakcjonowany z wykonywanych obowiązków. Postawa ta najczęściej rodzi się u ludzi wykonujących pracę fizyczną oraz u tych, którzy mają stosunkowo niskie wykształcenie.

Kolejna postawa ma charakter instrumentalny. Polega na traktowaniu pracy jako głównego środka do zaspakajania swoich potrzeb. Postawa ta pomaga pracownikom wyzbyć się indywidualnych rozważań na temat wykonywanej pracy i skupić się tylko i wyłącznie na kwestiach zarobkowych.

Ostatnią z postaw wobec wykonywanej pracy ma charakter autoteliczny. Termin ten zaczerpnięty został z  języka greckiego od słów autos, czyli sam oraz telos tzn. cel. Jest to chyba najbardziej pożądana postawa,  ponieważ opiera się ona na traktowaniu wykonywanej pracy jako wartości samej w sobie. Praca w tym wypadku jest nadrzędnym celem, który pomaga jednostkom w rozwoju oraz samorealizacji.

 

Leave a comment

Your comment