Praca zdalna. Jak oddzielić pracę od życia prywatnego?
Praca zdalna jest coraz powszechniejszą metodą zatrudnienia. Dla pracodawcy to duża oszczędność, a dla pracownika – który wykonuje swoje obowiązki zawodowe z domu – wygoda. Taki rodzaj zatrudnienia związany jest z dowolnym wybieraniem godzin pracy.
Brak konieczności stosowania się do sztywnego grafiku to marzenie wielu osób. Może jednak wiązać się z negatywnymi następstwami. Połączenie miejsca pracy i miejsca odpoczynku może nieść ryzyko przepracowania – w końcu zawsze jest jeszcze coś do zrobienia…
Jak skutecznie oddzielić pracę od życia prywatnego? Przede wszystkim trzeba przestrzegać zasady „albo praca albo obowiązki domowe”. Nie starajmy się wykonywać tych dwóch czynności jednocześnie i np. przeplatać obowiązków zawodowych z przygotowywaniem obiadu albo robieniem prania. To prosta droga do zniszczenia własnej efektywności, bo im częściej odrywamy się od obowiązków, tym trudniej z powrotem się na nich skoncentrować. Przestrzeganie czasu, przeznaczonego na pracę, musi być rygorystyczne. Konkretnie planujmy także czas po pracy, co do godziny. Np. załóżmy, że o 17 wychodzimy na rower i pilnujmy się tego. Przeciąganie w nieskończoność naszych obowiązków zawodowych grozi wystąpieniem niepokojących objawów pracoholizmu. Warto także celebrować weekendy na łonie natury i wśród bliskich.