Praca i jej początki
Dokładne zrozumienie istoty pracy wiąże się z jej analizą oraz poznaniem mechanizmów, które ją kształtowały na przestrzeni dziejów. Już w czasach starożytnych praca i wszelkie czynności z nią związane stanowiły ważny element życia człowieka.
Pojęcie pracy pojawia się już w mitologii greckiej i to właśnie z niej zaczerpnięto używane przez nas po dziś związki frazeologiczne. Każdy z nas zna pojęcie syzyfowej, tytanicznej czy herkulesowej pracy, które odzwierciedlają trud oraz wysiłek wkładany w wykonywaną pracę.
Również Pismo Święte porusza kwestie związane z pracą fizyczną człowieka. Według Biblii praca człowieka jest niezmiennie szanowana i stanowi główne zajęcie człowieka. Tak więc praca jest nie tylko czynnością dzięki, której wytwarzamy odpowiednie dobra i zaspokajamy potrzeby, ale jest elementem niezbędnym, który nadaje sens życia każdego człowieka.
Pojęcie pracy w starożytności zyskało również negatywny wydźwięk ze względu na pracę niewolniczą. Niewolnicy w czasach starożytnych traktowani byli jako ludzie wybrakowani, pozbawieni praw, których głównym i nadrzędnym celem była praca na rzecz ich Pana. Być może to właśnie czasy starożytne w dużym stopniu wpłynęły na postrzeganie pracy. Z jednej strony praca może być sposobem na życie, elementem konstruktywnym, który przynosi pewne korzyści z drugiej zaś obowiązkiem i przykrą koniecznością.