Praca na podstawie umowy o dzieło
Niegdyś najbardziej nielubiana przez pracowników, dziś praca na umowę o dzieło jest jedną z bardziej interesujących pracowników form zatrudnienia. Pracować na niej trzeba dość ciężko, ale w porównaniu do innych umów, pozwala ona na nieco inne rozliczanie się z podatków – znacznie większy zwrot i elastyczność zatrudnienia są dziś na wagę złota.
Elastyczność zatrudnienia
Wiele firm zatrudnia pracowników na umowy o dzieło, twierdząc, że będą lepiej pracować i bardziej przykładać się do powierzonych im zadań. Nie jest to bezpodstawne myślenie, bo rzeczywiście niektórzy widocznie wolą pracować, wiedząc, że będą rozliczeni tylko za wykonaną pracę. Takim osobom nie zależy na składkach rentowych, wolą zarobić tu i teraz, chociaż to nie jest do końca tak mało skomplikowane, jak by się mogło wydawać na pierwszy rzut oka.
Rząd stale zmienia formy zatrudnienia w taki sposób, by jak najwięcej osób pracowało legalnie. Umowa o dzieło może i nie jest dla wielu osób wymarzona formą współpracy, jednak jest ona już honorowana przez większość banków np. przy braniu kredytu – pod warunkiem, że umowa jest cyklicznie odnawiana. Wcześniej wspomniane rozliczanie podatku wygląda tu bardzo atrakcyjnie, tym bardziej, jeśli ktoś zdecyduje się na pracę w modelu home-office. Praca zdalna również wiąże się z interesującą stopą rozliczania zwrotu z podatku.