Stosunek pracy

stosunek pracyPracownik podejmujący pracę po raz pierwszy powinien znać podstawowe kwestie związane z pracą jako czynnością, którą w pełni określa Kodeks pracy.

Praca w rozumieniu kodeksu jest świadczeniem  wykonywanym przez pracownika na rzecz pracodawcy, w ramach łączącego ich stosunku pracy.  Aby stosunek pracy przebiegał w sposób legalny i prawowity, stosunek pracy musi odznaczać się kilkoma ważnymi cechami.

Po pierwsze stosunek ten musi przebiegać w sposób dobrowolny.  W potocznym rozumieniu oznacza to, iż nikt nie może nas zmusić do wykonywania pracy, decyzja o podjęciu zatrudnienia należy tylko i wyłącznie do nas samych. Kolejnym elementem jest wykonywanie pracy osobiście. Praca nie może być świadczona za pośrednictwem osób trzecich, chyba że w umowie podpisanej przez strony znajduje się inny zapis.

Kolejny element dotyczy  podporządkowaniu się pracodawcy. Mowa tu o wypełnianiu wszelkich poleceń wydawanych nam przez kierownictwo. Obowiązkiem pracownika jest podporządkowanie się regułom i normom panującym w miejscu wykonywanej pracy.

Następną cechą, która w sposób oczywisty charakteryzuje stosunek pracy, jest jej odpłatność.  Pracownik, który wykonuje swoja prace w ramach stosunku pracy, powinien być zawsze wynagradzany. Ostatni element to ryzyko, które ponieść może pracodawca. Jest to ściśle związane z odpowiedzialnością, jaka spoczywa na pracodawcy w momencie, kiedy zatrudnia pracowników.

Wykonywanie pracy zawodowej jest ściśle związane z  regulacjami prawnymi. Postawmy się na  miejscu pracodawcy, którego pracownik nie słucha i nie wypełnia jego poleceń. To oczywiste, że pracownik ten szybko otrzyma wymówienie. Jeszcze trudniej jest wcielić się w role pracownika, który po miesiącu pracy nie otrzymuje wynagrodzenia.

Wobec tego  pominięcie nawet jednego z wyżej wymienionych elementów stosunku pracy, bez wątpienia  doprowadzi do rezygnacji którejś ze stron.

Leave a comment

Your comment